Czym są spady drukarskie i jaki mają wpływ na prawidłowy wydruk?

Czym są spady drukarskie i jaki mają wpływ na prawidłowy wydruk?

Przygotowanie projektu do druku (DTP) jest bardzo pracochłonnym działaniem. Najczęściej zlecamy proces profesjonalistom, warto jest jednak znać kilka podstawowych zasad, które pomogą nam lepiej go zrozumieć.

Jedną z nich jest to, aby korzystać w programu Adobe inDesign lub Illustrator, ponieważ jest on specjalnie zaprogramowany do projektów DTP. W przypadku prostszych projektów, typu wizytówki, wystarczy nam Corel Draw.

Drugą, określenie profilów kolorów – ważne, aby przestrzeń mieszania przezroczystości była ustawiona Dokument CMYK (zestaw czterech podstawowych kolorów drukarskich – cyan, magenta, yellow, key colour). Należy też poprawnie określić kolory samego programu, aby nie było dużej różnicy między kolorami na komputerze a na kartce.

Po trzecie, bardzo ważne jest, aby określić format, marginesy i spady.

Czym są spady?

Spady są to obszary druku, które wychodzą poza krawędzie ostatecznego wydruku, czyli z nich „spadają”. Najprościej jest je porównać do figury, którą narysowaliśmy na kartce, zamalowaliśmy, a później wycięliśmy nożyczkami, tyle, że niedokładnie – wraz z białymi krawędziami – częściami kartki. To właśnie może się wydarzyć z naszym projektem – wizytówką czy ulotką. Gdybyśmy namalowali większy prostokąt czy kwadrat i pomalowali go, droga nożyczek przecina figurę, nie zostawiając białych pasków wokół niej.

Nie mylmy spadów z marginesami – margines to obszar między krawędzią formatu, a częścią wewnętrzną projektu. Zazwyczaj marginesy mają pole od 3 do 5 mm. Ważne, aby elementy wchodzące w widoczną część projektu nie nachodziły na obszar marginesów bezpieczeństwa, mogą zostać bowiem ucięte. Ustawienie spadu natomiast polega na powiększeniu obszaru roboczego formatu docelowego o minimum 2 mm.

Jak przygotować dokument ze spadami do wydruku?

Proces docinania papieru po wydrukowaniu odbywa się poprzez cięcie stosów papieru. Naturalny jest w tym wypadku odstęp 2-3 mm (z każdej docinanej strony format jest większy zazwyczaj o 2-3 mm, dlatego na tyle przeważnie określa się spady).

Spady określa się podobnie w różnych programach graficznych. W programie InDesign wystarczy zmodyfikować ustawienia dokumentu. Wchodzimy w menu Plik/Ustawienia Dokumentu, w okienku dialogowym klikamy „Więcej opcji”, po czym obok okienka Spad wpisujemy wartość jaką określamy dla spadu (np. 3 mm).

Należy też pamiętać o ustawieniu spadów w przypadku eksportowania dokumentu do formatu PDF. Po zapisaniu pliku w formacie PDF przechodzimy do zakładki Znaczniki i Spady/Spady. Jeśli zaznaczyliśmy ustawienia spadu w poprzednim formacie pliku, wybieramy „Użyj ustawień spadu dokumentu”.

W programie Illustrator ustawienie spadów wygląda bardzo podobnie. W przeciwieństwie jednak do InDesigna, opcje spadów nie są ukryte.

Dokładne przygotowanie przyszłego wyglądu publikacji odróżnia dobry projekt od średniego i złego. Etap ten często jest pomijany, co skutkuje widocznymi niedoskonałościami w postaci np. białych pasków lub uciętego obrazu. Nie dopuśćmy do takich niedoskonałości w naszym projekcie.

 

Skontaktuj się z nami

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania,
skontaktuj się z nami.

dane adresowe

Centropap s.c.
91-305 Łódź,
ul. Adwokacka 4

zapytania ogólne

tel. 42 654 32 67
+48 504 255 390
biuro@centropap.pl